
onsdag 27 juni 2007
En något mindre solhatt!

Bootcut-byxor

Jag har ibland börjat göra så att jag ritar ut fållmarkeringarna på rätan istället. Då är det så enkelt att hålla resåren precis mot markeringen, nåla där, vika runt den och sen sy. Samma med benen; enkelt att stryka i markeringen och sen ev nåla och sy.
tisdag 26 juni 2007
Solhatt - igen!

Tunika i orange velour

För att få tunikan som jag ville ha den fick jag ta till en bild på en Kik Kid-tunika, linjal, mönsterpapper, pennor i olika färger och Gynthers bok "Nya barnkläder 62-104 cl". Jag utgick från mönstret till blus och mätte sen i bilden. Höjde ärmarna, ändrade ringningen, tog in vidden lite och gjorde den till en omlottvariant. Det tog sin lilla tid och jag önskar att jag gjort ärmarna lite vidare. Tycker nog generellt att ärmarna blir rätt trånga med Gynhters mått. Men det hade jag glömt sen sist! Eftersom storlek 80 inte finns och lilltjejen har 74 nu och jag misstänker att den inte kommer att användas så frekvent i sommar fick det bli en storlek 84 (konstig storlek!).

Den blev som jag hade hoppats - möjligen att ärmarna hade kunnat vara lite vidare. Att den blev lite stor gör ju inget - den skulle nog passa som badrock i sommar!
måndag 18 juni 2007
Camouflageblommig solhatt

Mönstret är från Stoff & Stil och det är första gången jag testar det. Jag gjorde dock mina egna anpassningar av det, men glömde tyvärr stickningarna på var sida om ovansida-sidstycke, som skulle ha gjort hatten lite mer stabil. Nu blev den lite mjukare istället, men det kanske inte gör något. Tyget är detsamma som till dessa. Hatten är fodrad med naturfärgad lakansväv och vändsydd, på samma vis som dessa. I brättet hade jag ett lager vlieseline och hoppade över de parallella stickningarna.
Hoppas presenten kommer att uppskattas!
lördag 16 juni 2007
Måsen

onsdag 13 juni 2007
Sval sommartunika

En hätta till

Linnebyxor med mudd

Dessa linnebyxor är faktiskt sydda av ett par gamla mammabyxor jag satte saxen i. Jag trivdes aldrig i dem och använde dem nog bara en gång. Nu är de dessutom hopplöst "ute". Men till sköna, svala sommarbyxor åt lillasyster blev de utmärkta. Kanske räcker de tom till ett par shorts till storasyrran! Mönstret är detsamma som till velourbyxorna, fast i storlek 74. Tänkte det var bästa att gå upp en storlek sär man inte sydde i stretchigt material. Mudden kommer från Jofotex. Nästa gång skulle jag nog vilja göra dem utställda.
måndag 11 juni 2007
Färgglad förklädesklänning

söndag 10 juni 2007
Finklänning i orange linne

KokaLal-snuttar

onsdag 6 juni 2007
Dregelscarf

I går kväll hade jag och en kompis pysselkväll. Oj, vad vi skulle sy. Nu blev det inte riktigt så, för jag sydde fel direkt och ägnade sen i princip hela kvällen åt att sprätta. Jättekul. Verkligen. En liten grej hann jag i alla fall med, nämligen denna haklapp. Baksidan i fleece har form av en vanlig haklapp. Sen har jag tagit ett tunt stretchtyg som en snibb, samma storlek som en dubbelvikt scarf, och sydd fast på fleecehaklappen. Jag gjorde några veck för att tyget skulle falla snyggt. Haklappen är inte vändsydd, utan sömmen syns. Jag sydde på overlocken, men det borde funka lika bra på vanlig maskin, bara man är lite noggrannare med passningen eftersom den vanliga maskinen inte klipper. Sist tryckte jag dit tryckknapp med två lägen. Resultatet är helt ok, framför allt eftersom det är lite av en prototyp. Just fleece kanske inte lockar just nu i värmen (har väl typ 35 grader i syrummet!), men man kan ju välja andra material till sommaren. Finnessen är ju att det inte ska bli kallt och blött av allt dregel.
Supersnabb solskyddstunika

Puh, vilken värmebölja! Helst skulle man ju vilja att ungarna slapp ha kläder i hettan, men det går ju inte när solen är så stark. Då fick jag idén, i sann Baby Cool-stil, att sy en lätt, tunn tunika av en gammal T-shirt som skydd mot solen. Sagt och gjort. Jag tog en gammal T-shirt och lade en barntröja ovanpå. Ritade av konturerna och ställde ut den. Sen klippte jag. Ärmarna klippte jag bort från T-shirten, men behöll som ärmar på tunikan, som då blev trekvartsärmad istället. Dags att sy:
1. Sydde fast ärmarna mot axlarna
2. Sydde ihop underdel ärm och sen hela vägen ner
3. Overlockade (alt sick-sackade) nedtill
KLART!
Den första blev lite liten, så jag gjorde en till, men då klippte jag inte ens av ärmarna på T-shirten. Det blev lite annan stil. Tycker nog att den första blev snyggare, men det är klart, det blev lite mer jobb.
Det tog inte mer än 20 minuter att sy dessa. Inget under av skönhet, men väldigt bra skydd mot solen när man är på stranden eller i en solig sandlåda.




fredag 1 juni 2007
Förklädesklänning

Och så här ser den ut med kantband...

Världens första KokaLal-jeans!



Prenumerera på:
Inlägg (Atom)